Suur heegeldatud vaip! 1. osa: Korduma kippuvad küsimused!

Dekoratsioonid, heegeldatud, käsitöö, linikud, trikoopael, Vaibad

2. märtsi varahommikul sai valmis minu teine heegeldatud vaip, mille läbimõõduks oli seekord 253 cm ja kaaluks lausa 13.3 kg! Kuna tean, et ilmselt väga paljud satuvad seda postitust lugema just soovist siit mustrit või diagrammi leida, siis seetõttu ütlen kohe alguses ära, et otsustasin need postitused jagada mitmesse ossa. Esimeses ehk selles postituses keskendun ma taustaloole, töövahenditele ja sellega seoses ka osadele korduma kippunud küsimustele. Teises või vajadusel rohkemates postitustes keskendun ma mustrile ja iga rea lõpetamise järel vaibast tehtud piltidele ning viimases osas keskendun ma kõigele, mis veel ütlemata jäi (kõik need lingid uutele postitustele lisan ma tagantjärele ka siia).

Tavaliselt jagan ma pilte lõpptulemusest postituse lõpus, kuid seekord oleks ilmselt sobiv seda vähemalt korra-kaks ka kohe alguses teha.

DSC_1182-002

Minu teine heegeldatud vaip ja mina ise. Vaiba läbimõõduks on 253 cm ja vaip kaalub 13.3 kg! Taga vasakul servas võib näha seda paela, mis alles jäi.

IMG_0775-002

Veel üks pilt lõpptulemusest.

Taustalugu

2017. aasta augustis avaldasin ma postituse oma 2016. aasta novembriks valminud esimesest heegeldatud vaibast, mille diameeter oli 89 cm ja mis pidi esialgse plaani järgi tulema palju suurem. Oleks ma seda esimest vaipa kirjeldavat postitust kirjutades vaid teadnud, et sellest saab minu kõige loetum eesti keelne postitus selles blogis, oleksin ma selle ilmselt veidi teistmoodi ülesse ehitanud. Seal postituse lõpus rääkisin ma ka sellest, et tulekul on midagi palju suuremat ja just see praeguses postituses jagatud suurem vaip oligi see, mida ma tollel hetkel silmas pidasin! See vaip oli alguses mõeldud minu tulevikukodu magamistuppa, kuid praeguseks on selge, et nii suure vaiba koht saab ilmselt olema suures ja avaras elutoas, mitte magamistoas nagu seda algselt plaaninud olin.

Kaua mul aega kulus? Miks mul nii kaua aega läks?

Lühike vastus sellele küsimusele oleks see, et mul kulus selle vaiba heegeldamiseks keskmiselt 5 kuud, mille jooksul ma heegeldasin seda vaipa pigem õhtuti maksimaalselt ühe-kahe tunni kaupa ning seda ka mitte päris igapäevaselt ehk siis kindlasti oleks saanud selle valmis heegeldada ka lühema perioodi jooksul.

Samas ei saa ma ka mainimata jätta, et tegelikult alustasin ma selle vaiba heegeldamist kohe peale esimese vaiba valmimist ehk 2016. aasta novembri lõpus ning valmis sain ma selle alles 2018. aasta märtsi alguses. Selle vaiba valmimine venis näiliselt nii pika perioodi peale seetõttu, et 2017. aasta märtsist kuni 2018. aasta jaanuarini ma selle vaibaga ei tegelenud. Seda seetõttu, et päevakorda tõusid veidi teised projektid. Näiteks see armas suur karu, magistritöö, lõpukleit (mis tegelikult ei saanudki lõpetamiseks valmis). Samuti möödus suvi suuresti ilma käsitööga tegelemata ja pigem reisides ning kui augustis Tallinnas olles jälle heegeldama hakkasin, siis paiknes see vaip mul Tartus ja ootas endiselt oma aega. Selle asemel valmisid augustis erinevad korvid. Ning kui ma sügisel tagasi Tartusse jõudsin, ei naasnud ma ikkagi vaiba heegeldamise juurde tagasi, sest ma teadsin, et see vaip praegusesse üürikorterisse hästi ei sobiks ja nii ei olnud mul selle valmis saamisega ka erilist mõtet kiirustada. Seega tundus sügisel aktuaalsem teema uue magamistoa hubasemaks muutmine, mille käigus valmisid need tuniisitehnikas padjakatted. Oli ka muid pisemaid projekte, kuid jaanuaris mõtlesin, et enne kui uute projektidega tegelema hakkan, võiksin selle vaiba siiski valmis saada olenemata sellest, et see kohe kasutusse ei lähe, sest mulle ei meeldi kui pooleliolevaid projekte on liiga palju ja kuna praegu on mul käes selline periood, kus ma ka nädalavahetuseti rohkem Tartus viibin, tundus olevat hea aeg sellega tegeleda.

Kuidas sellist vaipa hooldada?

Ma ei ole küll asjatundja, aga kuna pisem vaip on mul nüüd päris pikka aega aktiivselt kasutuses olnud, siis võin öelda, et selle puhul piisab nii selle kloppimisest, pesemisest kui ka peamiselt tolmuimejast. Sellise suure vaiba puhul on ilmselt neli peamist varianti selle puhastamiseks: tolmuimeja (väiksema otsikuga konkreetselt nii mööda vaiba pealmist kui ka alumist poolt tolmu imeda, sest just allapoole koguneb põhiline tolm), kloppida (nii raske puhul võib-olla veidi keerulisem), lumes (nagu tavalisi vaipugi) ja viimases hädas vannis või mõne sobiva plekieemaldusvahendiga. Kuid kui kellelgi on teisi kogemusi, võib mind selles osas informeerida.

Kas vaip nihkub kergesti paigast? Kas kasutasin mõnda libisemisvastast vahendit?

Kuna tegu on nii suure vaibaga, siis õnneks ei nihku see nii kergesti paigast nagu see 89 cm-se diameetriga vaip seda teeb, kuid täiesti paigal see siiski ei seisa. Mina ise ühtegi libisemisvastast vahendit veel ei kasutanud, aga olen kommentaarides näinud kolme tüüpi soovitusi: kuumaliimipüstoliga vaiba alla joonte ja täppide vedamine, mis peale tahkumist võiksid toimida libisemisvastase kattena; sokipidurdusliimi kasutamine vaiba alumisel poolel ja selliste spetsiaalsete mattide/võrkude kasutamine, mis on vaipade alla just selleks otstarbeks mõeldud, kuid mille puhul peaksin neid üksjagu lõikama, et need pealtpoolt läbi vaibas olevate avade ei paistaks. Ilmselt mingil hetkel proovin mõne neist soovitustest ka päriselt ära, kuid mitte veel kohe lähitulevikus.

Kas oli füüsiliselt raske? Ranne valutas ka? Nippe?

Tegelikult ei olnud nii raske kui ma kartsin. Ühe time-lapse video või eestipäraselt kiirendatud video tegemisel sain ma tunda ka seda kõige ebamugavamas asendis heegeldamist, mis oli ebamugav nii seljale kui ka randmele. Efektne on seda küll vaadata, aga ise ma selles asendis vaipa heegeldada ei soovita. See video sai mul tehtud eelkõige niisama katsetamise eesmärgil ning sellesse lühikesse videosse on tegelikult kokku pigistatud 30 min jooksul jäädvustatud materjal, seega annab see hästi aimu sellest kui palju tollel hetkel ühe poolringi heegeldamiseks aega kulus.

Minu jaoks oli ikkagi kõige mugavam viis vaipa heegeldada näiteks diivanil või voodi peal pool-lamavas asendis istudes ja kui vaip oli juba suurem, siis voltisin ma selle neljaks ja tõmbasin heegeldatava osa endale sülle niimoodi, et käsi oleks heegeldades ikkagi piisavalt kõrgel ja randmel oleks mugav ning nii lõigu kaupa ma seda heegeldasingi. Kõigile ei pruugi see sobida, kuid mulle sobis.

Mis suuruses heegelnõela ja kui palju trikoopaela selleks vaja läheb?

Mina kasutasin selle vaiba heegeldamiseks 10 mm suurust heegelnõela (nõelal kirjas US N-15/10.00 mm) ja Türi Vaiba Nõmme Keskuse esindusest ostetud trikoopaela (muide Türi Vaip on nüüd ka Tartus Sepa Keskuses esindatud). Olgu siinkohal öeldud, et muidugi saab ükskõik millist trikoopeala ka mujalt. Õnneks on Eestis neid pakkujaid väga palju (näiteks I-dot design, LapiButiik, Nagu Naksti, Inge’s Boutique), aga ma lihtsalt ise olen ainult Türi Vaiba trikoopaela kasutanud ja seetõttu teiste firmade trikoopaeltest rääkida ei oska.

Seda (allpool kujutatud) trikoopaela kulus mul ülevalpool pildil kujutatud vaiba heegeldamiseks 8+14 tokki ehk kokku 22 tokki (viimasest jäi natukene alles). Kuigi ma päris korralikult järge ei pidanud, on mul vähemalt fotomeenutus olemas, mille järgi on neid ostetud tokke võimalik kokku lugeda. Oleks kulunud veel rohkem kui oleksin tahtnud selle vaibaga täiesti diagrammi/mustri lõppu välja jõuda, kuid kuna vaiba mõõtmed läksid niivõrd massiivseks ja ka trikoopael (mida olin poest terve saadavaloleva partii ära ostnud) sai lihtsalt otsa, siis tuli mul taaskord varem enne mustri lõppu jõudmist lõpetada. Seega kui Teil on soov täiesti allpool esitatud diagrammi lõppu välja jõuda, siis kulub trikoopaela ilmselt veelgi rohkem. Natuke võis minu vaiba suurt läbimõõtu mõjutada ka see, et see trikoopael oli natukene jämedam kui tavaline trikoopael, sest korvide jaoks olen ma veidi teistsugusest materjalist ja veidi peenemat trikoopaela kasutanud kui selle vaiba puhul.

Veel on minult palju küsitud, et palju sellise vaiba materjalikulu on, mille peale arvutasin välja, et praegust poole kilo hinda arvestades oleks sellise vaiba peale kulunud materjal maksnud u 60 EUR-i, kuid mul on tunne, et paar aastat tagasi seda paela ostes, oli hind veel veidi odavam. Samas eks see sõltu ka palju sellest, kust ja kellelt seda paela osta, sest mõne teise kohaga hindu võrreldes, võib materjalikulu minna ka peaaegu poole suuremaks.

Vaip2

8+14 ehk kokku 22 tokki trikoopaela kulus selle vaiba heegeldamiseks.

Kuidas sellist vaipa valmistada?

Selle vaiba muster ei ole minu originaallooming, idee sain ma ühest Pinterestis ringlenud Pin-ist ehk algse plaani järgi pidi see vaip välja nägema umbes selline:

d47e6248aa03f648309bce7fe17a9aa0

Kui soovidki sedasama diagrammi kasutada, siis detailsema pildi nägemiseks vajuta Pinteresti lingile. Mul on väikseid kahtlusi, et see muster võib olla kusagilt ajakirjast pärit, kuid mul ei õnnestunud selle täpset nime leida, et Teid sinna suunata. Kuid nagu ülevalpool mainitud, siis panen ma (järgmises postituses) selle diagrammi ka mustri kujul nende jaoks kirja, kellele diagrammide järgi heegeldamine ei meeldi ning samuti ka seetõttu, et see minu vaip ei ole selle diagrammiga võrreldes päris üks-ühele heegeldatud, sest pael sai otsa ja seetõttu tegin viimaseid ringe veidi omamoodi, kuid sellest juba järgmises postituses.

Suured tänud lugemast!

Helina

Minu sotsiaalmeediakontod:

Instagram: helina_loves_handicraft

Pinterest: helina_s

Käsitöö YouTube: Helina’s_handicraft

Advertisements

6 thoughts on “Suur heegeldatud vaip! 1. osa: Korduma kippuvad küsimused!

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s