Teistmoodi padjakatted (Tuniisitehnika)

heegeldatud, käsitöö, padjakatted, Tuniisitehnika

Täna kirjutan ma ühest uuest mustrist, mille Youtube video abiga selgeks õppisin ja selle tulemusena valminud padjakatetest. Idee pärineb taaskord sotsiaalmeedias jagatud postitusest (hetkel ülesse ei leidnud), kus jällegi oli näidatud ainult lühikest klippi valmimisprotsessist. Veidi uurides saingi kommentaaridest vihje ja selgus, et meetod kannab inglise keeles nime Tunisian crochet, the smock stitch – seda teist poolt ma tõlkida ei osanud, seetõttu kasutasingi pealkirjas tuniisitehnika väljendit. Ja oma padjakatete valmistamise õppisin ära selle video järgi. Heegeldamiseks on vaja spetsiaalset pika varrega nõela (põhimõtteliselt nagu pikk kudumisvarras, mille otsas on konks). Minul sellist nõela muidugi kusagilt võtta ei olnud ja samuti ei olnud mul kannatust seda tellida ja selle saabumist ära oodata. Seetõttu teipisin ma oma 8 mm suuruse korvide heegeldamisel kasutuses olnud heegelnõela otsa teibiga kinni enam-vähem sama jämeda pastaka (vt pilt allpool) ja just sellise monstrumi abiga ma need padjad valmis heegeldasingi. Olen päris mitmele inimesele vihjanud, et keegi võiks mulle jõuludeks päris heegelnõela ka kinkida, kuigi ilmselt tuleb see kusagilt tellida, sest poes seda mulle ette sattunud ei ole (hiljem selgus, et õigeid väljendeid kasutades ikka leiab nt. pullover.ee-st).

Pael on jällegi Türi Vaiba Nõmme esindusest (tumesinist kulus 2 tokki ja jäi natukene ülegi ja helesinise tokid olid väiksemad, kulus 2.5 tokki). Padjad oli mul plaanis ise õmmelda, kuid Kangadzunglisse vatiini järele minnes avastasin, et seal müüdi ka valmispatju ja nii ma aja kokkuhoiu huvides haarasingi need valmispadjad ka kaasa. Tänu sellele ma selle postituse nii kiiresti avaldatud saingi. Olin arvestanud, et läheb veel nädalaid.

Heegeldamisprotsessi mõistmiseks võikski kasu olla ülevalpool näidatud videost. Mainida tasub veel vast seda, et esimese rea aassilmuseid tegin helesinise puhul kusagil 39 tk ja tumesinise puhul 49 tükki ehk lõngade laius varieerus veidi. Natukene võttis mul aega sellega harjumine, kuidas rea lõpus toimida. Esimese padja puhul tahtis mul rida iga reaga pikemaks minna ehk nurk ei tahtnud täisnurgana püsida. Teise puhul alguses ka, aga siis harutasin vapralt ülesse ja proovisin uuesti. Lõpuks tekkis ka taju ja täpsem arusaam ning tulemus nägi õige välja. Padjakatteid kokku heegeldades panin nii-öelda koledamad pooled pealepoole (ehk ilusamad pooled vastakuti kokku), heegeldasin kinnissilmuseid kasutades kolmest küljest ja osaliselt ka neljandast küljest padjakatte servad kinni ning keerasin uuesti padjakatte õigetpidi, et ilusam pool ikka pealepoole jääks. Seejärel surusin padja sisse ja üritasin imiteerida tagurpidi heegeldamist nii, et pealtpoolt vaadates jääks tulemus ilus. Kuidagi see isegi õnnestus. Allpool on mõned pildid, mis valmimisprotsessist ja lõpp-tulemustest tegin.

Tegelikult oli mul plaanis neid patju teha kolm (kolmes erinevas toonis), aga kuidagi ei sattunud seda kolmandat sobivat tooni ette ja nii hakkasin mõtlema, et äkki tasuks kolmas kunagi hiljem ja hoopis teises stiilis heegeldada ja nii see seis praegu jäigi. Ise olen ma tulemusega rahul. Padjad on küll kaalult üsna rasked, aga nende eesmärk oligi nii-öelda päevasel ajal voodikatte peal kaunistuseks olla. Ilmselt avaldavad mulle sisustuse osas vaikselt mõju need ameeriklastest pere-YouTuberite kodusisustusvideod, kus on tihti voodi dekoratiivpatjade alla mattunud. Päris nii hulluks ma sisustamisega minna ei taha, aga tulevikus võiks ju kasvõi aastaajale vastavalt mitu komplekti patju kapis ootel olla, et veidi vaheldust luua, aga see on rohkem tulevikuteema (kui kõik muud ideed otsa saavad või praegustest ära tüdinen). Samas peale kolimist olen ma leidnud ennast igasugu dekoratiivseid ideid ellu viimas nii et mõtlesin, et võib-olla järgmise postituse teen veidi teistsuguse ja räägingi sellest.

Suured tänud lugemast!

Helina

Advertisements

7 thoughts on “Teistmoodi padjakatted (Tuniisitehnika)

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s