Suur heegeldatud kaisukaru! 2. osa

heegeldatud, karu, käsitöö, Uncategorized

Esimene osa on leitav siit!

Karu heegeldamist alustasin jalast!

Jala põhja heegeldamist alustasin ma ümmarguse ringi heegeldamisest. Kui arvasin, et selle läbimõõt on piisavalt suur, lõpetasin silmuste juurde lisamise ehk kasvatamise. Selle tulemusena muutus heegeldatu rida realt aina rohkem kausi kujuliseks ja seejärel hakkas juba ka jalga meenutama. Jätkasin ilma kinnissilmuste lisamise või kokkuheegeldamiseta ehk kahandamiseta seni kuni arvasin, et jalg on piisavalt pikk. Tegelikkuses selgus hiljem, et jalga oli vaja veel poole pikemaks heegeldada ning selleks, et neid karu külge lihtsam kinnitada oleks, muutsin lõpupoole ka veidi nende kuju soovitud kohta piisava arvu ridu juurde heegeldades.

mõmmi Hendrile2

1. pilt – nii see kõik algas; 2. pilt – see hetk, kus ma arvasin, et jalad on piisavalt pikad; 3. pilt – heegeldasin veel ridu juurde; 4. pilt – üritasin kujutada seda kuju, mida tahtsin, et jalg jälgiks, sellel hetkel ei ole jalad vatiiniga täidetud.

DSC_0011-001

Nüüd on jalad vatiiniga täidetud ja kinnitamiseks valmis!

Keha heegeldamine ja täitmine!

Keha heegeldamisel toimisin üsna sama plaani järgi nagu jalgade puhul. Alustasin põhjast ja ringi heegeldamisega, mis seekord oli kõvasti suurem. Kui ringi läbimõõt oli piisvalt suur, siis lõpetasin lisasilmuste juurde lisamise ehk kasvatamise ja lasin kehal iga rea heegeldamise järel aina rohkem mütsi moodi muutuda. Vahepeal lisasin paar silmust selleks, et keha näeks rohkem ovaali (tegelikult rohkem muna) kui silindri moodi välja ning kui arvasin, et nüüd oleks mõistlik kahandama hakata, hakkasin kahandama sellises tempos, et lõpp-tulemus oleks võimalikult loomulik. Vatiiniga täitmiseks jätsin ülaossa ava ning just täites sain aru, et karu tuleb palju suurem kui olin algselt plaaninud.

mõmmi Hendrile3

Keha kahandamise etapp (vasakul) ja valmis täitmiseks (paremal).

Pea heegeldamine ja keha külge kinnitamine

Pea oli jällegi kujult ovaalne ning seekord alustasin juba tuttava ringi heegeldamist pea eest otsast. See oli suurima läbimõõduga ring kogu selle projekti valmistamise jooksul. Mõne aja pärast lõpetasin taaskord silmuste juurde kasvatamise seniks, kuni “kausi” kuju oli saavutatud ning hakkasin silmuseid kahandama. Seekord jätsin täitmiseks ja asjade kinnitamiseks vajaliku augu pea tahaossa ja see jäi avatuks kuni täiesti lõpuni. Kui pea oli peaaegu valmis, õmblesin ma selle keha külge. Alguses tegin ma vea ja kinnitasin pindala poolest liiga väikse osa peast keha külge. Sellest sain aru siis, kui pea vatiiniga prooviks täitsin ja keha raputasin – pea kõikus liiga palju. Seetõttu õmblesin selle uuesti ja seekord laiemalt keha külge kinni.

mõmmi Hendrile4

Pea on keha külge kinnitatud (liiga kitsalt). Vaade eest, tagant ja küljelt.

Dilemma seoses koonuga

Päris tükk aega painas mind küsimus, mida kasutada koonu ja näo valmistamiseks. Üritasin kasutada sama lõnga teistpidi, kuid see ei näinud ilus välja. Lõpuks tänu Liann Lõngas töötavate inimeste soovitusele leidsin ma sobiva lõnga, mida kasutada. Jällegi alustasin ma ringi heegeldamisest. Lisasilmuste lisamise lõpetasin piisavalt aeglaselt selleks, et koon oleks piisavalt kaarjas, et sinna alla saaks lisada ka veidi vatiini. Seejärel tikkisin nina ja suu, mida hiljem veidi parandasin, kuna tulemus ei olnud täiesti sümmeetriline. Ning enne kui koonu pea külge õmblesin, keerasin serva ühtlaselt teisele poole, et oleks hiljem mugavam kinnitada.

sisemälust1

Siin võib näha seda, kuidas ma koonu meisterdasin ja selle käigus tehtud vigu parandasin.

Kõrvade saladus

Kõrvad olid oma olemuselt nagu eespoolmainitud pisikesed jalad. Alustasin taaskord ringi heegeldamisest ja mingist hetkest alates lõpetasin silmuste juurde kasvatamise. Kui suurus tundus olevat piisav, surusin heegeldatu kokku ja õmblesin poolringi kujulise heegeldatud detaili selle peale. Hiljem lisasin veel mõned read otstesse selleks, et kõrva alaosa oleks täiesti sirge, mitte kaarjas. Seda seetõttu, et kumerat kõrva oli raskem kinnitada. Kahjuks nende ridade lisamise järgsest seisust unustasin pilti teha, kuid üritasin pildil selle sinise joone ja kolmnurgaga märkida seda kohta, mida oma jutuga silmas pidasin.

mõmmi Hendrile5joonega

Esimesel – kõrv seestpoolt; teisel – surusin kõrva kokku ja õmbesin kinni poolringi kujulise detaili; kolmandal – kõrv eestvaates, hiljem heegeldasin mõned read külgedele selleks, et kõrva alumine serv oleks sirge; neljandal – kõrv tagantvaates.

Probleem silmadega

Juba esimeses osas rääkisin ma sellest, kuidas silmad mustaks värvisin ja suuremate silmade otsingul olin, sest silmad olid nii suure karu jaoks veidi pisikesed. Selleks, et seda probleemi lahendada, heegeldasin ümber silma rõnga. Proovisin nii erinevaid jämedusi (rohkem ja vähem ridu) kui ka erinevaid värve (musta ja beeži) ning lõpuks tundus, et just hele ja kitsas rõngas on selline, mis lisab suurust nii, et tulemus oleks võimalikult loomulik.

sisemälust

Sellise pisikese rõnga lisamine ümber silma tundus kõige paremini ülejäänud näoga kokku sobivat.

Käed

Alustasin taaskord tavalise ringi heegeldamisest ning jällegi kui arvasin, et sobiva suurusega diameeter on saavutatud, lõpetasin silmuste juurde kasvatamise ja mõne rea heegeldamise järel hakkasin silmuste koguarvu rida-realt vähendama. Seega põhimõtteliselt kasutasin kõikide kehaosade korral täpselt sama tehnikat, lihtsalt algse ringi suurus ja kasvatamise ja kahandamise sagedus oli erinev.

Lõpetamine, kokku õmblemine

Selleks hetkeks olin ma eelnevalt ainult pea keha külge õmmelnud ja kõik ülejäänu ootas veel külge õmblemist. Alustasin käte kinnitamisest. Kogu see kinni õmblemise etapp oli mulle endale kõige vastumeelsem. Ainuke positiivne asi selle juures oli see, et iga kinnitatud jäsemega hakkas karu aina rohkem ilmet võtma.

mõmmi Hendrile6

Vasakpoolsel pildil on näha järjekordset viga, kinnitasin käpa liiga madalale. Parempoolsel pildil on mõlemad käpad lõpuks enam-vähem sümmeetriliselt kinnitatud.

Järgmiseks kinnitasin ma kõrvad, kusjuures nende kinnitamine võttis mul päris mitu tundi aega enne kui olin kindlalt tulemusega rahul. Seejärel lisasin tumepunase paela. Valikus olid veel valge, helesinine ja heleroosa ning pruun pael, kuid see tundus sobivat kõige paremini. Lipsu kinni õmmeldes, tegin seda erilise hoolega, pidades silmas, et kink läheb siiski lapse kätte, mistõttu pidi see kinnitus võimalikult vastupidav olema.

mõmmi Hendrile7

Kõrvad ja lips on nüüd kinnitatud.

Järgmiseks kinnitasin ma näo ja jalad. Kummagi sümmeetriliselt kinnitamine mul esimese korraga ei õnnestunud. Siinkohal oli edu saladuseks see kui iga paari nõelapiste järel kaugelt kontrollida, et kinniõmmeldav ese poleks paigast nihkunud, sest kui seda piisavalt vara ei avastanud, oli seda hiljem tagantjärele ilma ülesse harutamata raske parandada. Kuid mõningase harjutamise järel sai süsteem selgeks.

sisemälust2

Vasakul – nägu on pea külge õmmeldud, kuid ebasümmeetriline; keskel – parandasin selle nina ebasümmeetrilisuse ära; paremal – jalad on viimaks kinnitatud.

Nüüd oli veel vaja karule silmad lisada ja see auk peas, mille kaudu silmi ja kõike muud kinnitasin, kinni heegeldada.

sisemälust3

Kui silmad kinnitatud said, oligi vaja vaid peas olev auk kinni heegeldada.

Ja lõpuks saigi minu esimene algusest lõpuni heegeldatud kaisukaru valmis. Karu pikkuseks mõõtsin 60+ cm ja laius ühe käpa otsast teiseni oli 40 cm. Praeguseks küll siinkohal lõpetan, kuid peagi valmib veel üks ja viimane jätkupostitus, kus jagan veel pilte lõpp-tulemusest ja räägin veel midagi, mis praeguseni ütlemata jäi. Kindlasti tuleb see lühem ja kokkuvõtvam ning loodetavasti hiljemalt homseks südaööks on see valmis.

Jätkub peagi…

Kolmas osa on nüüd loetav siit!

Advertisements

4 thoughts on “Suur heegeldatud kaisukaru! 2. osa

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s